RNDr. Terézia Kisková, PhD.

Terézia Kisková je slovenská vedkyňa pôsobiaca na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, konkrétne na Ústave patológie. Vyštudovala molekulárnu cytológiu a genetiku na Prírodovedeckej fakulte tej istej univerzity, kde v roku 2008 ukončila magisterské štúdium a následne získala titul PhD. v roku 2012.

Vo vedeckom výskume sa v súčasnosti zameriava predovšetkým na štúdium účinkov prírodných látok, najmä metabolitov lišajníkov, na správanie zvierat, depresívne ochorenia či nádory na mozgu. Jej tím ako prvý na svete otestoval účinky látok ako atranorín a kyselina gyroforová na depresívnych zvieratách. Výsledky ukázali, že po podaní týchto látok boli zvieratá aktívnejšie, odvážnejšie a mali lepšiu pamäť. Takziež pozitívne upravili správanie depresívnych zvierat a upravili časti mozgu, poškodené depresiou.

Výskum Terézie Kiskovej naznačuje, že lišajníky by mohli byť perspektívnym prírodným zdrojom nových liečiv proti depresii, pričom majú výhodu nižšej záťaže na pečeň v porovnaní s tradičnými antidepresívami.

Okrem výskumu sa aktívne zapája do vedeckých konferencií a publikácií, pričom jej najnovšie práce boli publikované v medzinárodných vedeckých časopisoch.